Strona główna » Trasa rejsu na Mazurach – jak ją zaplanować?

Trasa rejsu na Mazurach – jak ją zaplanować?

Autor: Brożka
kurs żeglarski dla dorosłych

Wielu absolwentów kursów żeglarskich podejmie decyzję, że chce wyczarterować jacht i ruszyć na swój pierwszy samodzielny rejs. Wybór odpowiedniego jachtu oraz dobrze ułożona trasa rejsu bardzo ułatwiają żeglowanie na Mazurach. A morale wśród załogi zawsze poprawia smaczne jedzenie na rejsie. O wyborze jachtu na pierwszy samodzielny rejs jeszcze napiszemy, a dziś skupimy się na tym jak wybrać najlepsze porty i zaplanować dobrą trasę. Każdy początkujący sternik znajdzie tutaj rady z których na pewno korzystać będzie na swojej dalszej, żeglarskiej drodze.

Planując trasę swojego samodzielnego rejsu należy pamiętać, że najważniejszym elementem, na który powinniście zwrócić uwagę są warunki pogodowe. Nawet najładniejszy port może zamienić się w koszmarne wspomnienie sternika, jeśli przez całą noc będziecie zmuszeni trzymać jacht by nie obijał na fali. Załoga doceni, gdy pokonywana trasa nie będzie wymagała codziennej, wielogodzinnej żeglugi pod wiatr i pod falę.

Kierunek żeglugi, a kierunek wiatru.

Żeglarskie powiedzenie głosi, że „Gentelmeni nie pływają pod wiatr”. Podejmując decyzję o kierunku rejsu polecamy  tak ułożyć plan by trasa rejsu po Mazurach pozwoliła żeglować pełniejszymi kursami. O ile jeden czy dwa dni ostrych bajdewindów będą dla załogi frajdą, to cały rejs „halsówki” może się okazać bardzo męczący. Drugim argumentem jest czas – pokonanie tego samego odcinka bajdewindem zajmie nam dwa razy dłużej niż żegluga półwiatrem czy baksztagiem. Pamiętajcie o tym, zwłaszcza planując powrót do portu i zdanie jachtu.

Trasa rejsu wybór

Rozpoczynając rejs rzućcie okiem jaki kierunek wiatru zapowiadany jest na najbliższe 5-6 dni. Trasa Waszego rejsu powinna być do niego dopasowana. Gdy (*na Mazurach) kierunek będzie stały, północy lub południowy – najlepiej wyruszcie najpierw pod wiatr. Dzięki temu będziecie wracać z wiatrem i mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że źle wykalkulujecie ile czasu zajmie Wam powrót.

Sztywne trzymanie się wymyślonej w domu trasy często obraca się przeciwko nam. Zdecydowanie lepiej modyfikować plan z dnia na dzień. Na przykład wybrać odleglejszy port gdy warunki wiatrowe sprzyjają, a skrócić dzienny odcinek gdy zapowiadane są słabe wiatry. Właśnie dlatego ostateczną decyzję jaką trasą popłyniecie podejmijcie w dniu rozpoczęcia rejsu po sprawdzeniu prognozy pogody na kolejne dni. Zarys trasy można stworzyć z dużym wyprzedzeniem i przygotować listę miejsc które chcielibyście odwiedzić. A gdy okaże się że warunki wiatrowe, są inne niż się spodziewaliście – odwrócić kolejność odwiedzania portów :)

Gdzie szukać prognozy pogody? Na przykład tutaj -> KLIK

Siła wiatru, a trasa rejsu na Mazurach

To z jaką siłą wieje wiatr powinno wpływać również na to jaką drogę wybierzesz danego dnia. Pływanie po jeziorach przy mocniejszym wietrze i zafalowaniu daje możliwość schowania się bliżej brzegów nawietrznych (tych od których nam wieje). Dzięki temu odczuwalna siła wiatru jest mniejsza i nie trzeba tak walczyć na pokładzie. Niejednokrotnie widujemy żeglarzy walczących na środku jeziora z silnymi szkwałami gdy nasze szkolenia żeglarskie ćwiczą bez przeszkód manewry schowane pod cichym brzegiem. Pamiętajmy tylko o występującym zjawisku dyszy by silniejszy wiatr nie zaskoczył nas gdy skończy się las, która nas osłania.

Podobnie w bezwietrzne dni na niektórych jeziorach (tych rozległych, o niskich brzegach np. jez. Niegocin) można w czasie żeglugi wykorzystać bryzę jeziorową. Warto na tych jeziorach trzymać się bliżej brzegów, a nie wypływać na środek gdzie panuje zupełny sztil by móc żeglować, a nie płynąć na silniku,

Najlepszy port na nocleg

Tak jak przy wyborze trasy, tak przy wyborze miejsca na nocleg kierunek wiatru ma kluczowe znaczenie. Szczególnie gdy na noc wiatr nie słabnie lub spodziewana jest burza. Najlepszym miejscem postoju są miejsca osłonięte przy nawietrznym brzegu (to ten od którego wieje wiatr). W takich miejscach nie będzie zafalowania, a wiatr będzie słabszy. Chyba najgorszym miejscem jakie można wybrać na postój są odsłonięte, płytkie plaże przy dopychającym wietrze.

Jeśli nie znacie dobrze Mazur, wybierając miejsca które chcecie odwiedzić najlepiej mieć w zanadrzu port główny oraz zapasowy (po drugiej stronie jeziora). Wtedy możecie z łatwością wybrać najlepsze miejsce na nocleg. Dobrym przykładem będą tu dwa miejsca – przystań na Mamerkach (miejsce ciche przy wietrze zachodnim) oraz Camping Zwierzyniecki Róg (ciche przy wietrze wschodnim).

Przykładowe spokojne porty w zależności od kierunku wiatru
bezpieczne portu na nocleg jachtemPrzy wiatrach północnych wybierzmy porty przy północnym brzegu. Przy wschodnim wietrze – porty wschodnie, przy zachodnim – zachodnie, a przy południowym – porty na południowym brzegu

Wybór jachtu vs wybór trasy rejsu

Trasa jaką pokonacie w czasie rejsu na Mazurach wcale nie musi być długa by była ciekawa. W czasie pierwszych rejsów polecamy odpuścić sobie maratony typu „Węgorzewo-Ruciane- Węgorzewo w tydzień”. Postawcie na bezpieczeństwo żeglugi i przyuczenie załogi by w kolejnych latach odkrywać coraz dalsze zakątki Wielkich Jezior Mazurskich. Jeśli chcielibyście pierwsze samodzielne rejsy realizować na północy Mazur wybierzcie jacht dostępny do czarteru po tej stronie kanałów (Węgorzewo, Sztynort, Giżycko, Wilkasy, Bogaczewo, Piękna Góra). Natomiast jeśli wybieracie się odkrywać południe mazurskiego szlaku szukajcie jachtów na południowej stronie szlaku. Na przykład w Rynie, Mikołajach, Kamieniu, Rucianym-Nidzie czy Popielnie.

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej