0

Tytułowe pytanie często pojawia się jako jedno z pierwszych gdy dzwonicie do naszego biura. Wybrać rejs rekreacyjny czy szkoleniowy dla młodzieży? Dlatego dziś na tapecie: rejsy dla młodzieży i porównanie obu naszych imprez. 

Młodzieżowy rejs rekreacyjny

Szukając opcji na rozpoczęcie przygody z żaglami, warto wybrać na pierwszy raz rejs rekreacyjny. Tego typu żeglarskie rejsy dla młodzieży skupiają się na spędzeniu aktywnie czasu na jachcie. Dzięki temu uczestnik może oswoić się ze sprzętem i nauczyć podstaw w czasie wypoczynkowego rejsu. Mimo słowa “rekreacyjny” w nazwie, takie rejsy dla młodego człowieka są często szkołą życia, a do domu często wracają jako wykwalifikowani członkowie załogi, chętni do zrobienia kolejnego kroku żeglarskiego i uzyskania patentu żeglarza jachtowego.

Na naszych rejsach rekreacyjnych, tak samo jak ma rejsach szkoleniowych uczestnicy sterują jachtem, obsługują żagle i osprzęt. Poznają podstawy żeglowania i prostsze manewry oraz mają z ratownictwa wodnego czy przepisów obowiązujących na jeziorach. Rejsy rekreacyjne dla młodzieży przeznaczone są też dla tych uczestników, którzy w minionych latach uzyskali już patent. To doskonała okazja do przypomnienia sobie umiejętności (a po roku przerwy od żeglowania wcale nie jest to takie łatwe!) oraz do nauki dowodzenia “świeżą załogą”.

rejsy dla młodzieży

Na lądzie natomiast obóz odwiedza miejsca związane z historią regionu (np. Skansen Wsi Mazurskiej, Główną Kwaterę Wojsk Lądowych w Mamerkach, Śluzy Leśniewo), a wieczorami mają zajęcia wspólne z ekipą Młodzieżowego Obozu Szkoleniowego. Do tego oczywiście pod okiem naszych instruktorów samodzielnie przygotowują posiłki w jachtowych kuchniach.

Dobrze wiemy, że o ile żeglowanie samo w sobie jest aktywnym sposobem spędzania czasu, o tyle po dopłynięciu do portu uczestnicy rejsów dla młodzieży również powinni mieć zaplanowany czas. Nuda jest przyczynkiem do nie najmądrzejszych pomysłów rodzących się w młodych głowach 😉 Dlatego działamy aktywnie!

Jeśli nastolatek nie miał wcześniej doświadczenia żeglarskiego zdecydowanie polecamy na pierwszy raz rejs rekreacyjny, by zaszczepić w nim nową pasję. Młodzież w tym wieku łatwo zrazić do uprawiania żeglarstwa posyłając je od razu na szkolenie i egzamin. Mimo tego, że formalnie do egzaminu można podchodzić już od 14 roku życia z uprawnień, i tak w pełni korzystać z uprawnień można dopiero po uzyskaniu pełnoletności – nie ma się więc po co spieszyć!

Młodzieżowy obóz szkoleniowy na stopień żeglarza jachtowego

Szkoleniowe rejsy dla młodzieży jak sama nazwa wskazuje, mają na celu nauczenie samodzielnego prowadzenia jachtu żaglowego. I oczywiście przygotowanie uczestników do przystąpienia do egzaminu państwowego. Obóz zaplanowany jest tak, by w czasie 2 tygodni zrealizować program szkolenia. Są to zarówno zajęcia praktyczne, jak i część teoretyczna. Zatem rejs szkoleniowy dla młodzieży to takie trochę lekcje na wodzie.

W czasie żeglowania nie leżymy z książką czy telefonem, nie ma czasu na pogaduchy z kumplem czy malowanie paznokci. Cała ekipa aktywnie ćwiczy nowe manewry by jak najwięcej się nauczyć. Natomiast po dopłynięciu do portu po tym jak załogi zakończą akcję gotowanie obiadokolacji zajęcia przejmuje nasz animator. Organizuje on zajęcia rekreacyjne – ogniska, zawody, zajęcia sportowe, planszówki itp. Ale im bliżej egzaminu tym więcej czasu popołudniowego trzeba poświęcić na powtórki materiału do egzaminu.

młodzieżowy rejs na patent

Dlatego rejsy szkoleniowe dla młodzieży polecamy tym, którzy mają już doświadczenia żeglarskie z pływania z rodziną, rejsów wędrownych rekreacyjnych lub obozów sportów wodnych. Zawsze lepiej się uczyć tego co już nam się spodobało i “złapaliśmy bakcyla”. Jeśli nie jesteście pewni czy żeglowanie Wam się spodoba lub jeśli wolicie więcej luzu wybierzcie rejs rekreacyjny

Mimo najciekawszej formy przekazywania wiedzy efekt szkoleniowy zależy w dużej mierze od chęci samego uczącego się. Dlatego jako organizatorzy serdecznie prosimy: Rodzicu, nie wysyłaj nastolatka na kurs żeglarski na patent, jeśli on sam tego nie chce!

Cechy wspólne naszych rejsów młodzieżowych

Nasze rejsy dla młodzieży startują wspólnie by pod koniec turnusów rozdzielić się każdy w swoją drogę. Dzięki temu ekipa na początku jest trochę większa (do 6 jachtów) co sprzyja integracji i zabawie. Uczestnicy naszych obozów przygotowują posiłki wspólnie z zaopatrzenia dostarczanego im przez naszą ekipę. Kadra obu obozów składa się ze sterników/instruktorów oraz animatora, który wspiera opiekunów i organizuje zajęcia na lądzie.
Pod koniec turnusu rejs szkoleniowy na patent szlifuje manewry i poznaje port, w którym zdawać będzie egzamin. A rekreacja rusza wtedy własną ścieżką odwiedzając nowe przystanie by powrócić do portu rozpoczęcia i spotkać ponownie ekipę szkoleniówki. Każdy z obozów odwiedza w czasie rejsu 6-8 jezior i co noc zatrzymuje się w nowym porcie.