Węzeł cumowniczy rybacki

Opis: Węzeł cumowniczy rybacki jest dobrym węzłem do cumowania, może być także użyty do wiązania liny do: kotwicy, wiadra, sondy, ciężarka rzutkowego itp. Obciążony węzeł nie zaciska się.

Cumowniczy żeglarski

Opis: Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt chroni linę od przecierania się.

Cumowniczy zwykły

Opis: Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt chroni linę od przecierania się.

Sztyk

Opis: Jest najprostszym węzłem używanym do cumowania na palu lub do pierścienia. Znajduje również zastosowanie przy zakańczaniu innych węzłów do cumowania.

Półsztyk

Opis: Służy najczęściej do zabezpieczania innych węzłó używanych do cumowania. Uwaga – nie należy jednak cumować przy użyciu półsztyku!

Związ wantowy

Opis: Służy do łączenia dwóch lin o różnych średnicach wytrzymując duże obciążenia. Jak sama nazwa wskazuje można go zastosować do awaryjnej naprawy wanty. Węzeł nadaje się przede wszystkim do [...]

Knagowy

Węzeł knagowy znajduje zastosowanie przy mocowaniu: szotów, fałów, cum na knadze, podwójnym polerze lub kołku. Prawidłowo zawiązany powinien zaczynać się od podwójnego owinięcia na knadze.

Wyblinka

Opis: Węzeł używany do wiązania liny na linie lub przedmiocie o wiekszej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno trzyma, po [...]

Ratowniczy

Opis: Węzeł używany jest bardzo często, a umiejętność sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być także użyty do połączenia [...]

Flagowy

Opis: Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu (wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał). Konstrukcja węzła [...]

Strona 1 z 10