Najlepsza ekipa na Mazurach!

Biuro Turystyki Aktywnej “Gertis” powstało w 2005 roku z inicjatywy niewielkiej grupy instruktorów i miłośników żeglarstwa. Ze względu na pasję, która nas łączy, udało się od tego czasu wyszkolić na stopnie żeglarskie już ponad 3 tysiące osób, dbając przy tym o wysoką jakość!

Obecnie BTA Gertis jest jednym za najbardziej rozpoznawalnych organizatorów imprez żeglarskich na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Zajmujemy się kompleksową organizacją turystyki aktywnej na Mazurach. Organizujemy liczne wyjazdy indywidualne, szkolenia żeglarskie oraz imprezy integracyjne dla firm.

Gertis w języku staropruskim oznacza “wiatrowskaz“, dawniej umiejscawiany na dachach budynków na Mazurach. Wskazywanie drogi turystom jest zatem naszym głównym celem. Chcemy pokazywać najpiękniejsze zakątki Mazur, z nastawieniem na ciekawą i kreatywną turystykę.

Nasza ekipa to sprawdzona grupa młodych i doświadczonych ludzi. Kadra Gertisu liczy ok. 50 osób, są to osoby w różnych grupach wiekowych, którym języki obce nie są całkiem obce. Jako jedna z niewielu firm działających w branży żeglarskiej pochodzimy z serca Mazur. Pozwala nam to na zapewnienie pełnej logistyki oraz profesjonalnej obsługi podczas organizacji naszych imprez i wyjazdów. Poza tym, jako tubylcy, znamy wszystkie zakątki Mazur, często niedostępne dla zwykłych turystów ;).

Nie jesteśmy bandą starych tetryków nastawionych na zysk, obce nam są również sprawy afer politycznych, podziały społeczne i wszechobecne awantury. Jesteśmy tu aby w pełni korzystać z życia w najpiękniejszym zakątku Polski, czym chętnie podzielimy się z naszymi gośćmi.

Co nas wyróżnia?

– Wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych
– Akredytacja Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty na kształcenie w zakresie żeglarstwa
– Akredytacja International Sailing Schools Association (wystawiamy również certyfikaty ISSA)
– Upoważnienie Ministerstwa Sportu i Turystyki do egzaminowania na polskie patenty
(żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski, sternik motorowodny, motorowodny sternik morski, licencja na holowanie narciarza wodnego)
– Znak jakości “Produkt Warmia Mazury”
– Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych WUP w Olsztynie
– Kilka tysięcy w pełni zadowolonych klientów, sprawdź nasze opinie na Facebooku!

 • Marek “Alien” Makowski
  Marek “Alien” Makowski

  Założyciel Szkoły Żeglarstwa “Gertis”, Instruktor Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych, pochodzi z Giżycka. Pedagog, podróżnik, ćma barowa. Pasjonat blues rocka, terenów leśnych i mazurskiej historii. Pełni funkcję “niewidzialnej ręki” zapewniającej uczestnikom najlepszą kadrę, doskonały sprzęt, wyżywienie … a czasem imprezy ;).


  • Krzywy
   Krzywy

   Odgraża się, że będzie szkolił do końca życia. Groźba brzmi realnie przy jego wielkim zapale i niewygasającej cierpliwości do nauczania. Dorosłość umysłu osiągnął w wieku 16 lat, za to na starość zdziecinnieje. Łamie kobiece serca równie łatwo jak zasady ruchu drogowego.


   • Brożka
    Brożka

    Kobieta o dwóch żywiołach. Z jednej strony ciepła i kochana osóbka, z drugiej surowy i wymagający Komandor. Pod wpływem wina wykrzykuje, że napisze rozszerzenie Teorii Żeglowania Marchaja. Uzależniona od zatęchłych bakist na rejsach morskich.

    Współtworzy projekt “Zew Oceanu“, któremu zawzięcie kibicujemy!


    • Adam “ŻyrEnder”
     Adam “ŻyrEnder”

     Subtelny dżentelmen ze Śląska. Poliglota i romantyk, aktor z dyplomem. Cały czas zastanawiamy się czy u nas pracuje, czy tylko przygotowuje się do roli życia. Niech Was nie zwiodą jego anielskie loki – twardą ręką miażdży węgiel i fałszywe nadzieje. Za to chętnie doje po Tobie kluseczki i modrą kapustę.


     • Kamil “ŻyrEnder”
      Kamil “ŻyrEnder”

      Kiedy się u nas pojawił stanął w szranki we flanki i zauroczył nas swoim talentem. Nie zawsze wiemy, co mówi, bo potrafi tylko godoć. Za to świetnie richtuje anker do ciepnięcia. Mistrz upewniania się swoim słynnym “Rozumisz?”. Wprawdzie śląska szkoła nauczyła go surowego podejścia do żeglarstwa, za to ma olbrzymie serce dla swoich kursantów.


      • Kret
       Kret

       Żołnierz, instruktor, początkujący awanturnik. Zabijania uczył się w Batalionie Rozpoznania, nauczanie poznał w Gertisie. Szkoli nadal, już nie zabija, włada kiepsko polszczyzną, za to świetnie tańczy! Niegdyś wielki smakosz krokietów z Biedronki i sępienia papierosów. Tzw. “cygan obozywy”, wyjada wszystkim posiłki i sypia w cudzych śpiworach.


       • Lucky
        Lucky

        Młody, opanowany i zdolny wazeliniarz. Rozwalił “Jam na Polu 2017” swoją wirtuozerską grą na grzebieniu! Za niewykorzystywaną wyjątkową umiejętność gry na wszelkich instrumentach muzycznych powinien sprzątać jachty do końca świata. Cierpliwy i opanowany instruktor, węzłowy purysta, człowiek z zasadami. Marzy aby ktoś go w końcu nazwał hucpiarzem, wichrzycielem i paliwodą. Niestety nie w tym życiu stary!


        • Misia
         Misia

         Ze względu na ogromne zaufanie do ludzi można ją wkręcić dosłownie we wszystko. Staramy się to wykorzystywać możliwie często, za co pewnie urwie komuś z nas głowę. Zabawna, cierpliwa i nigdy nie wiadomo kiedy coś palnie. Idealny towarzysz spacerów o zachodzie słońca. Bardzo pracowita osoba, chociaż tej cechy swojej osobowości jeszcze w pełni nie odkryła.


         • Rumcajs
          Rumcajs

          Charakteryzuje się niezdejmowalnością czapki i uwielbieniem wykonywania zadań, których nikt nie chce wykonywać. Jedyna osoba na zakładzie, która cieszy się, gdy można coś naprawić. Podejrzanie dobry żeglarz! Aktywista brodowy, kolekcjoner zapalniczek z logiem Orbisu i Społem.


          • Michał
           Michał

           Instruktor bez mimiki, za to dysponujący niespożytymi zasobami cierpliwości. Niespełniony zawodowo muzealnik, żywiący nadzieję, że dla jego kursantów nie wystarczy kartotek tego kraju. Marzy o karierze rycerza Jedi, ale powoli dorasta. Zawsze punktualny, czysty i pachnący.


           • Czarny
            Czarny

            Hollywoodzki uśmiech zawdzięcza dawnej karierze w kapitalistycznych mediach. Na szczęście zdezerterował i odnalazł azyl na Mazurach. Gdyby nie żeglarstwo zapewne uciekłby albo w modeling, albo w las. W każdym razie dobrze się stało i jest u nas. Dzięki temu, że ciągle się uśmiecha nie gubimy go w nocy.


            • Ania
             Ania

             Wilczyca o łagodnym sercu. W poprzednim wcieleniu pewnie wykarmiła założycieli Rzymu. Zostawia za sobą strzępy makramowych bransoletek. Wokalistka i bębniarka, choć muzycznie powściągliwa na szkoleniach. Skupiona i zdeterminowana, nie spocznie, dopóki nie wyszkoli nawet tych najbardziej nieśmiałych.


             • Gosia
              Gosia

              Góralka z krwi i kości o temperamencie pigmejskiego jeża afrykańskiego. Ulubione powiedzenie: “Daaj to, ja to zrobię!”. Stworzona do działania i aktywności. Niby miła i serdeczna, ale wszyscy znają ten typ człowieka, który polewa Ci ostatnie pięć kolejek przed pójściem spać. Wieczorem uwielbiasz, rano nienawidzisz. Generalnie 9/10, ale już zajęta.


              • Łysy
               Łysy

               Obdarzony dziwną przypadłością włosów i podstępnym uśmiechem. Marzył o wspólnych występach z Bednarkiem. Złośliwi twierdzą, że na drodze do sukcesu stanęła mu specyficzna barwa głosu, zbliżona do dźwięku umierającego kojota. My jednak wiemy, że to była skromność. Fajny gość, uroczy kompan głupich zabaw.


               • Jesion
                Jesion

                Mazurski wyga, często widywany w towarzystwie młodzieży. Brodaty i rumiany jak jesienne jabłuszko. Pod wpływem promieniowania UV zaczyna przypominać bohatera uniwersum Marvela. Potrafi ogarnąć wyżywienie, naprawiać instalację elektryczną i tłumaczyć zjawisko dyszy w jednym momencie. Radosny, uśmiechnięty, silny jak dąb. Ewentualnie jesion.


                • Marta
                 Marta

                 Matematyczka z blond grzywą. Aktualnie jedyny nawigator zawodowiec w gertisowej rodzinie. Za niewinnym dziewczęcym uśmiechem kryje się surowy belfer. Nie zadzierajcie z nią, bo narysuje Wam w pamiętniku rozkład sił na płacie nośnym. Szkoli i doszkala, zwłaszcza z zakresu meteorologii (również kwantowej!). Ale nie martwcie się – nie pogardzi też browarkiem.


                 • Ruda
                  Ruda

                  Jednym z jej codzienny rytuałów jest robienie laleczek voodoo swoich kursantów. Przystępuje do działania z garścią szpilek w dłoni i z zaprogramowaną bezwzględną stanowczością i opanowaniem. Obdarzona anielskim głosem, który zdecydowanie zbyt rzadko prezentuje. Los pokarał ją pracą w środowisku śmieszków i psotnisiów na obozach żeglarskich Gertisu.


                  • Maciek
                   Maciek

                   Przyjechał kiedyś na obóz szkoleniowy w Gertisie i tak już z nami został. Żartowniś, psotnik i erotoman-gawędziarz. Jego wiedza o literaturze dałaby się zmieścić w pudełku po tic-tak’ach, mimo to ma w zwyczaju cytować poezję romantyczną. Ulubione powiedzonko: “…Mówiło wielu i pięknie, ale pozostał ten, kto mówił rzeczy najważniejsze…”


                   • Bartek
                    Bartek

                    Przedstawiciel ściany wschodniej. Lubi śledzie i wcale nie zaciąga. Już jako kursant dał się we znaki jako żartowniś i huncwot. Marzy o karierze prawdziwego żeglarza, ale póki co jest tylko świetnym instruktorem. Cierpliwy, grzeczny, uczynny, z szerokimi horyzontami.


                    • Gosia
                     Gosia

                     Człowiek orkiestra. A najbardziej skrzypce. Pisze, gra, uczy się, szkoli i szuka sensu życia. Ostatnio zaczęła starty w regatach i od razu zjadła zęby na spinbomie. Przy okazji rozmowy o wpływie zimorodków na żeglarstwo regatowe na świecie, sprytnie wytłumaczy nośność łożysk ślizgowych. Zwalamy to na jej trudne dzieciństwo, bo do kołyski słuchała manifestu komunistycznego.


                     • Kondziu
                      Kondziu

                      Dusza artysty uwięziona w ciele strongmena. W wolnych chwilach w masywne uda wciera hiszpańską muchę. Dalszy opis Kondzia zastąpimy cytatem z jednej z ankiet: “Nie mogliśmy się napić z Konradem bo nie pije. Znacie jakiegoś specjalistę, który nie pije? 😉 A tak serio… Dla mnie rewelacja!” Dla nas też 🙂


                      • Stonek
                       Stonek

                       Użytkownik wszystkich możliwych urządzeń wodno-lotno-mechanicznych. Lubi podróże, dobre jedzenie i konkretne imprezy. Aktualnie nieomal stateczna głowa rodziny, wraz ze wspaniałą małżonką prowadzi wyjątkowy Pensjonat “Rybaczówka” w Bogaczewie.


                       • Adam
                        Adam

                        Ciąży na nim pięto miłośnika Shazzy i skórzanych wdzianek, mimo to reszta kadry stara się do niego przekonać. Wysoka zadaniowość na poziomie Tommy Lee Jones’a w Ściganym. Stanowczy i wymagający nauczyciel, beznadziejnie uległy kobietom.


                        • Szymon “Ozzi”
                         Szymon “Ozzi”

                         Nie lubi pulpetów. Jest wrogiem silników i wygodnych warunków mieszkaniowych. Poza tym współtworzy projekt “Zew Oceanu“, któremu zawzięcie kibicujemy! WybranyŻeglarzem Roku 2016 Magazynu Wiatr.


                         • Jacuś
                          Jacuś

                          Za sprawą wyjątkowej smykałki do ucieczki myślami na łono natury, nazywany Oazą Spokoju. Wykorzystuje tę umiejętność przy każdym stresującym kursancie. Na szczęście wywraca zdecydowanie mniej jachtów niż samochodów osobowych. Najlepsze powiedzonko: “Marek, ja chyba dachowałem”.


                          • Nathalie
                           Nathalie

                           Jako wytrawna szachistka przeważnie utrzymuje jeden wyraz twarzy. Otacza się ludźmi, których może permanentnie wkręcać w idiotyzmy, szarady matematyczne i zmyślone fakty naukowe. Wysoce prawdopodobne, że będzie się za to smażyć w piekle, póki co rewelacyjnie przekazuje wiedzę. Wybornie strzela z zielonej konewki i wywraca Omegi wpadając wprost do lodowatej wody.


                           • Kryśka
                            Kryśka

                            Domniemany pierwowzór Cruelli de Vil. Ciężko powstrzymać ją od ciągłego wypowiadania słów, na szczęście potrafi mówić również na temat. Jej nadmiar energii stał się przedmiotem badań fizyków jądrowych. Niepostrzeżenie zakłada strój jednorożca i paraduje w nim bezwstydnie po portach.


                            • Jakóbek
                             Jakóbek

                             Niegdyś niezły impertynent i skandalista. Obecnie spełniony egzaminator i wykładowca na kursach instruktorskich. “Element” dydaktyczny naszego zespołu. Pasjonat renowacji anty-foulingów i wżerów osmotycznych. Potrafi powstrzymywać uśmiech przez 8 godzin.


                             • Darek
                              Darek

                              Mistrzowskie zdolności ukrywania umiejętności szkoleniowych nabył zapewne w pracy z młodzieżą. Gdyby nie przedziwny zbieg okoliczności nadal mieszkałby grzecznie pod lasem, robiąc zdjęcia inwentarza i publikując je na Instagramie. Jeden z najbardziej doświadczonych szkoleniowców na Mazurach, właściciel podejrzanego uśmiechu. Jego prawdziwie intencje zdradzają loczki i miłość do kotów.


                              • Szopen
                               Szopen

                               Pseudonim otrzymał po regularnie cytowanym cytacie Artura Schopenhauera “Desipere est iuris gentium.”. Od początku stwarzał wrażenie podejrzanego typa za sprawą wyjątkowo wysokiej kultury osobistej i obycia. Prowadzi wykłady z dziwnie podejrzaną pasją. Cierpliwy i wyrozumiały. Mamy go na oku!


                               • Jan B.
                                Jan B.

                                Wielbiciel Cappuccino i owoców morza. Znawca licznich sztuczek kulinarnych, bezbłędnie gotuje wodę na herbatę. Wyjątkowo cierpliwy i uczynny. Wpada regularnie w słowotoki, nie zakąsza. Ostatnio stał się miłośnikiem eksploracji z wykrywaczem metalu. Podczas pierwszyc poszukiwań odnalazł hełm austro-węgierski, złośliwi twierdzą, że to garnek.


                                • Ala
                                 Ala

                                 Posiada wrodzoną zdolność do sprowadzania opadów atmosferycznych. Podobno bardzo młoda, chociaż z gadki nie czuć. Zawzięta.. aby nauczyć się teorii żeglowania rozpoczęła studia na kierunku fizyka. Też się łatwo wkręca! 😉                                  Emeryci / dinozaury / ustatkowani ludzie / osoby z zakazem wykonywania pracy instruktora 😉

                                  • Karola
                                   Karola

                                   Trzon założycielski Gertisu!
                                   Szefowa spraw formalnych i dokumentacyjnych. Nasze Słoneczko, pełniące funkcje “pierwszego kontaktu”, bez której moglibyśmy zająć się wyłącznie zmywaniem naczyń w Dublinie.


                                   • Piotr “Misiek” Jasionowski
                                    Piotr “Misiek” Jasionowski

                                    Trzon założycielski Gertisu! Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego na naszych obozach. Pochodzi z Węgorzewa. Potrafi połączyć ogromne doświadczenie z jasnym i skutecznym nauczaniem. Człowiek z niesamowitą charyzmą i poczuciem humoru. Po prostu… Misiek!


                                    • Rondel
                                     Rondel

                                     Trzon założycielski Gertisu! Projektant oświetlenia teatralnego, maniak żeglarstwa i fotografii. Jest twardą kobietą z krwi i kości. Lubi konkrety i spacery na wysokości. Lepiej z nią nie zadzierać ;).


                                     • Bosman
                                      Bosman

                                      Ma tak duże serce jak brzuch, w którym mieści tak dużo pożywienia jak głośno potrafi ogłosić apel. Mówi o sobie, że pochodzi z Węgorzewa, lubi zjeść i żeglować. Otwiera konserwy ściskając je w dłoni.


                                      • Borys
                                       Borys

                                       Nasz najpiękniejszy ze wszystkich pięknych sterników. Człowiek narcyz bez najmniejszej wady. Zawodnik regatowy z sukcesami. Miłośnik dyskotek i białych bluzeczek ;).


                                       • Darek
                                        Darek

                                        Jest kolejnym dowodem istnienie Starej Dobrej Śląskiej Szkoły Żeglarstwa. Miły i grzeczny.. aż do przesady. Podrywa kursantki słodkimi wierszykami i znajomością flamenco. Przytula się po pijaku do wszystkich.


                                        • Pola
                                         Pola

                                         Mimo młodego wieku potrafiła udowodnić iż można połączyć urodę z umiejętnością szkolenia. Piękna jak kwiatuszek, ostra jak żyleta!


                                         • Filip
                                          Filip

                                          Prace nad stworzeniem odpowiedniego opisu dla Filipa trwają nieprzerwanie od początku naszej współpracy. A zaczęła się nieźle! Przyjechał na unifikację w maju 2014 i został z nami na cały sezon. Nikt nie wie co robił wcześniej, możliwe, że jest poszukiwany, jednak póki świetnie szkoli wolimy o to nie pytać. Regularnie przeżywa egzaminy żeglarskiej bardziej od swoich kursantów, śpi czujnie w hundkoi.


                                          • Bolo
                                           Bolo

                                           W przeszłości marzył o byciu sklepowym pijakiem w Łodzi. Niestety został szanowanym instruktorem żeglarstwa i doskonałym skipperem. Staramy się jednak spełnić marzenia Bola, gdyż szczęściu trzeba dopomóc. Wygrał plebiscyt 2016 na najpiękniejszy nieopalony pasek skroniowy. Ukradliśmy go konkurencji, czego nie żałujemy (pozdrawiamy!).


                                           • Jurand
                                            Jurand

                                            Pochodzi z Węgorzewa, mieszka w stolicy. Reprezentuje “starą szkołę” żeglarską łącząc ją nowoczesnym podejściem. Doskonały instruktor i bardzo ciekawy człowiek.


                                            • Drozda
                                             Drozda

                                             Dr. Ozda zdobywał pierwsze doświadczenia żeglarskie na harcerskich obozach w Przerwanach w 6 klasie podstawówki. Od tego czasu jest ciągle na wodzie, wyznając zasadę easy-sailing. Dobry kompan, towarzysz imprez, czasem przegina ;).


                                             • Kuba
                                              Kuba

                                              Wielbiciel poruszania się ekskluzywnymi formami transportu, wykładowca Sztuki Opanowania,  posiada co najmniej dwóch wyimaginowanych przyjaciół. Zawsze marzył o fotce za kołem sterowym wielkiego żaglowca. W przyszłości zamierza handlować akumulatorami kwasowymi.


                                              • Motyl
                                               Motyl

                                               Król wyżywienia grupowego i organizacji zaopatrzenia. Niegyś zawodowy morderca na zleceniach konkurencyjnej korporacji, dziś mąż i ojciec w jednym. Wyszkoli na żeglarza nawet kurę.


                                               • Jan F.
                                                Jan F.

                                                Niegdysiejszy jedyny w Polsce posiadasz konta Premium na FaceBook’u . Student Wyższej Szkoły Tańców Góralskich w Gdańsku, twórca serwisu literackiego Bezsenne Noce. Za dnia uśmiechnięty i kompetentny, wieczorem lubuje się w winach owocowych za przystępną cenę. Uśmiech, któremu trudno się oprzeć!


                                                • Kubek
                                                 Kubek

                                                 Kubek jest marynarzem i studentem Akademii Morskiej w Gdyni. Stuknięty na punkcie wszelkich desek: windsurfing, snowboard, kitesurfing, snowkiting, iceflying etc.. Pochodzi z Giżycka, je dużo chipsów i słucha surfowej muzyki ;).


                                                 • Michalak
                                                  Michalak

                                                  Pochodzi z Giżycka, obecnie pracuje w PSP w Gdyni. Były zawodnik regatowy giżyckiej bazy. Kosztem bardzo dobrych efektów szkoleniowych uznany jest za największej “psuja” w całej kadrze. Na szczęście kursantów nie niszczy :).


                                                  • Bodzio
                                                   Bodzio

                                                   Żeglarz od dziecka, mieszkaniec Giżycka. Król wieczornych imprez i potraw meksykańskich. Gdy wskakuje do wody, uciekają wszystkie ryby, bowiem czują zbyt dużą konkurencję :).


                                                   • Misiek (2)
                                                    Misiek (2)

                                                    On po prostu uwielbia żeglować i dobrze się bawić. Najbardziej wytrzymały ze wszystkich pasażerów samochodów terenowych. Nie posiada zdjęcia bez głupiej miny :D.


                                                    • Mierzej
                                                     Mierzej

                                                     Jest naszym człowiekiem od zadań specjalnych. Ze względu na umiejętność obsługi gitary w każdych warunkach oraz znajomość Krav Magi. Posiadacz najpiękniejszego wokalu na Mazurach, rozpoznawalnego w każdym porcie :).