Większość osób kojarzy Mazury wyłącznie z letnim wypoczynkiem. A przecież poza sezonem jest u nas tyle ciekawych rzeczy, które można robić. Urlop i czas dla siebie jest wskazany o każdej porze roku – a po sezonie wakacyjnym w Krainie Wielkich Jezior króluje spokój i natura. To również świetny moment na zorganizowanie firmowego wypadu. Nasza Gertisowa ekipa poleca Mazury zimą i proponuje aktywności w oczekiwaniu na pierwsze wiosenne kursy żeglarskie. Dziś dla Was kilka inspiracji!

Bojery!

Kiedy jeziora skuje mocny lód warto spróbować żeglowania po lodzie. To jedna z najciekawszych atrakcji, którą oferują Mazury zimą. Bojery czyli ślizgi lodowe napędzane są wiatrem i przemieszczają się na łyżwach (nazywanych tasakami). Jednostki te potrafią osiągać prędkości nawet powyżej 100km/h dlatego mówi się, że “latają” po lodzie. Aby możliwe było skosztowanie bojerowych przygód konieczny jest bezpieczny teren o sprawdzonej grubości pokrywy lodowej, brak śniegu na lodzie (lub niewielka warstwa – bojery łatwo zakopują się w białym puchu) oraz odpowiednie przygotowanie sprzętowe. Na bojer wsiadamy w kasku, wyposażeni w kolce lodowe i ze środkiem asekuracyjnym.

Biegówki

Narty biegowe zyskują na popularności w całej Polsce. Mazury ze względu na stosunkowo płaskie tereny są idealnym miejscem by ich spróbować. Leśne ścieżki wprost zapraszają na spacery na nartach biegowych. Konieczna jest tylko odpowiednia warstwa śniegu. Co ważne zabawę z biegówkami mają tu za równo osoby zaawansowane, jak i zupełni laicy. Nie ma się czym przejmować jeśli nie masz żadnego doświadczenia. Już po kilku minutach będziesz sprawnie poruszał się na nartach.

Aktywności na lodzie

Zawsze podkreślamy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo przy wchodzeniu na lód. Traktujemy go z dużym szacunkiem i dopiero gdy mamy całkowitą pewność co do grubości lodu wchodzimy na zamarznięte jezioro. Warstwa pewnego, czystego lodu powinna wynosić minimum 10 cm by utrzymać dorosłego człowieka.

Zima na Mazurach daje niepowtarzalną okazję by pojeździć na łyżwach i pospacerować w miejscach gdzie latem żeglujemy jachtami. Nie trzeba oddalać się daleko od brzegu by poczuć prawdziwą frajdę 🙂

Saunowanie i morsowanie

Kiedy na zewnątrz panuje temperatura -10 czy -15 stopni saunowanie nabiera nowego znaczenia. Zimą na Mazurach regularnie odwiedzamy Mazurską Saunę co i Wam polecamy. Nie trzeba nawet wchodzić do przerębli czy kłaść się w śniegu – wystarczy że rozgrzani wyjdziecie na mróz.

Jeśli jednak jesteście fanami kąpieli w zimnej wodzie mamy tu idealne warunki do morsowania! Praktycznie na każdym jeziorze znajdzie się miejsce gdzie można wygodnie podjechać nad brzeg i zanurzyć się w przerębli. Pamiętajcie tylko o odpowiednim przygotowaniu i rozgrzewce przed morsowaniem 😉

Narty i snowboard?

Jeśli nie potraficie obyć się bez nart – na Mazurach znajdziecie również kilka małych stoków (Okrągłe, Gołdap, Mikołajki), gdzie można spędzić pół dnia na świeżym powietrzu lub postawić pierwsze kroki na nartach czy snowboardzie. Bardziej zaawansowani przy dobrej pogodzie mogą na zamarzniętych jeziorach rozwinąć skrzydła – w niewielu miejscach są takie warunki na snowkite.

Jak zaplanować wypad na Mazury zimą?

Pogoda będzie miała olbrzymi znaczenie jeśli chcecie odwiedzić zimowe Mazury i skorzystać ze śnieżnych czy lodowych atrakcji. Warto na początku zaplanować wypad na kilka dni – wiele miejsc oferuje pobyt weekendowy w Krainie Wielkich Jezior. W tym czasie powinno udać się skorzystać z kilku dostępnych aktywności.

Jednak nawet wtedy gdy nie ma pięknej zimy, cisza i bliskość natury pozwala odpocząć i zregenerować siły. Warto też wspomnieć, że odwiedzenie posezonowych Mazur jest doskonałym pomysłem na pracę zdalną w pięknym miejscu.