0

Kurs radiooperatora RYA SRC + DSC

Kurs RYA SRCKomunikacja radiowa to podstawowy sposób wzywania pomocy, i tym samym zapewnienia bezpieczeństwa na morzu. Nie ulega wątpliwości, że jest też najskuteczniejszym sposobem wzywania pomocy na morzu. Niepotrzebne lub niewłaściwe nadawanie może wpłynąć negatywnie na wzywanie pomocy procedurą “Mayday”, a tym samym na bezpieczeństwo Wasze i innych osób przebywających na morzu.

W każdej załodze na jachcie musi znajdować się co najmniej jedna osoba posiadająca uprawnienia do obsługi radia pracującego w systemie GMDSS wyposażonego w przystawkę DSC. Prostszym językiem – musimy posiadać uprawnienia lub mieć w załodze kogoś z uprawnieniem do obsługi radia na morzu i oceanach. Wynika to z obowiązujących przepisach o GMDSS, do których Polska przystąpiła.

Wykorzystanie radia na morzu jest podstawą zapewnienia bezpiecznej żeglugi w każdych warunkach. Przepisy – zarówno polskie jak i brytyjskie – wymagają, aby osoba dowodząca jachtem posiadała uprawnienia do prowadzenia służby radiokomunikacyjnej – czyli po prostu do zgodnego z procedurami wykorzystania radia.

Kurs Marine Radio (SRC), jest kursem prowadzonym w języku angielskim. Morski angielski jest stosRYA training Centreunkowo prosty, a także jest on bardziej przydatny. Wiele rejsów jest także za granicą, a język angielski to oficjalny język morza.  Mamy duże doświadczenie w nauczaniu dwujęzycznym. Duża część naszych kursantów, mimo iż słabo znają język angielski, nie tylko skutecznie zdobywały wiedzę, ale też z sukcesem zdawali egzamin SRC.

sailpro-logoSzkolenia prowadzone są w ramach Royal Yachting Association Training Centre – SailPro.pl.

 

 

 

Uprawnienie

Kurs Marine Radio (SRC), jest uprawnieniem, które wymagane jest przy posługiwaniu się radiem krótkiego zasięgu na morzu.

Znaj różnice! Certyfikat RYA SRC jest wydawany bezterminowo. Oznacza to, że nie trzeba powtarzać szkolenia po pięciu latach, jak to ma w przypadku kursów na świadectwo operatora łączności wydawanego przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej).

Szkolenie

Szkolenie na kurs radiooperatora SRC trwa jeden dzień i odbywa się w Giżycku, w Eko-Marinie (ul. Dąbrowskiego 14, Giżycko). Na sali wykładowej będzie przeprowadzona cześć teoretyczna szkolenia oraz część praktyczna z radiami, takimi jakie znajdziecie najczęściej na morskich jachtach żaglowych.

Zagadnienia:

  • The basics of radio operation
  • The correct frequencies (channels) to be used
  • Distress, emergency and medical assistance procedures
  • Making ship to shore telephone calls
  • Digital Selective Calling (DSC) using simulators
  • Global Maritime Distress and Safety System (GMDSS)
  • Emergency Position Indicating Radio Beacons (EPIRB)
  • Search and Rescue (SART)

W trakcie kursu wykorzystujemy symulatory radia. Są to tak naprawdę są to prawdziwe radiostacje, lecz tylko o obniżonej mocy. Oznacza to, że nauka odbywa się na takim sprzęcie, jaki można znaleźć na jachtach. Na tym samym sprzęcie odbędziesz później egzamin.

Egzamin

Cały Kurs RYA SRC kończy się egzaminem. Składa się on z części praktycznej oraz z krótkiego testu.

Egzamin sprawdzany jest przez egzaminatora zaraz po zakończeniu egzaminu. Tego samego dnia otrzymasz tymczasowe świadectwo SRC (ważne 14 dni – czyli tyle, ile potrzebuje RYA, aby wystawić Ci dokumenty). Jest to najszybszy sposób zdobycia żeglarskich / morskich uprawnień radiowych.

Miejsce szkolenia

Szkolenie odbędzie się w porcie Ekomarina Giżycko w sali wykładowej w budynku głównym.

Dojazd banalnie prosty i możliwy wszelkimi formami komunikacji. Stacjonujemy 500 metrów od Dworca PKP oraz PKS. Na terenie portu można zostawić samochód w cenie 15 zł za dzień. Szczegółowe informacje dotyczące portu na stronie: Port Ekomarina Giżycko.

Cena szkolenia

500 PLN

Dodatkowo

  • 60 GBP za egzamin i certyfikat + 15 GBP za podręcznik i procedurę aplikacyjną płatne na miejscu w gotówce w funtach brytyjskich.

Szukasz szkolenia szytego na miarę?

W przypadku grup powyżej 5 osób możemy zrealizować kurs RYA SRC w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w Polsce. Napisz do nas, a my zaoferujemy ofertę dopasowaną do potrzeb.

Zostaw komentarz

Kontakt

Aktualnie nie jesteśmy dostępni, ale jeśli wyślesz nam maila odpowiemy tak szybko jak to tylko możliwe :)

Not readable? Change text.