Wiecie, że ekologia jest jednym z najważniejszych elementów naszej Szkoły Żeglarstwa. Pragniemy by Mazury pozostały czyste, a nasze korzystanie z nich nie wpłynęło na lokalny, unikatowy ekosystem. Dlatego często na kursach i rejsach poruszamy ten temat, a uczestnicy naszych szkoleń dobrze wiedzą jakie poprawne zachowania stosować i przekazywać swoim załogom w czasie własnych rejsów.

Dla osób które nie są jeszcze naszymi absolwentami, przygotowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Żeglarskim “Wiatrowskaz” oraz portem Nowy Sztynort, krótki film o zasadach postępowania na wodzie. Zapraszamy do oglądania!

  • Brudne naczynia zmywamy w porcie!
  • Myjemy się w sanitariatach – w jeziorach się kąpiemy 🙂
  • Jeśli stoisz na dziko umyj się w miednicy, a wodę wylej w głębi lądu. Możesz też zmoczyć się w jeziorze, a później namydlić i spłukać na lądzie wodą w wiadra – wtedy woda przefiltruje się przez ziemię zanim trafi do jeziora.
  • Ścieki z jachtów wylewamy w specjalnych miejscach w portach (zlewniach ścieków lub przez pompy wody brudnej)
  • Jachty myjemy samą wodą i szczotką – nie używamy detergentów!
  • Śmieci wyrzucamy do kontenerów w portach. Jeśli w miejscu w którym cumujesz na dziko, ktoś zostawił po sobie śmieci – zbierz je do worka i wyrzuć do kontenera w następnym porcie
  • a dla palaczy ważna zasada:

#NieKiepujDoWody!

Jak zrobić jachtową popielniczkę?Oto, krótka instrukcja:1. Weź pustą putelkę – rozmiar nie ma znaczenia 😉 (lepiej sprawdzi się plastikowa bo się nie tłucze)2. Nalej do niej trochę wody (żeby zgasił się niedopałek) 3. Przywiąż do jachtu – żeby zawsze była pod ręką, i nie wpadła do jeziora. 4. Gdy się napełni, wytrzuć ją do kosza na śmieci. Zawsze zakręcaj po użyciu!!! PRO TIP 😉 Najlepiej przywiąż ją do kosza rufowego lub krzyżaka – wtedy można z niej korzystać również stojąc na pomoście!!! Na zakończenie – pamiętajcie:Palenie jest przyczyną wielu chorób! Rzućcie czym prędzej!!! Ale jeśli możecie rzucić tylko kiepem – to rzućcie nim do popielniczki, a#NieKiepujDoWody!!!

Opublikowany przez Stowarzyszenie Żeglarskie Wiatrowskaz Sobota, 2 maja 2020