1. Kiedy zaczynamy i kończymy obóz żeglarski dla młodzieży?

Godzina pierwszej zbiórki w sobotę: 18.00.
Nasz młodzieży obóz żeglarski startuje z portu Sztynort znajdującym się 25 kilometrów od Giżycka (Sztynort 11, 11-600 Węgorzewo). Rozpoczynamy o godzinie 18:00. Przyjęcie uczestników od godziny 16.30-17.00 do godziny 18.00 (lub wg ustaleń indywidualnych – np. dojazd samodzielny uczestników komunikacją publiczną)

Odbiór uczestników – od 14 dnia rejsu (sobota) od godziny 11.00 do godziny 19.00.
W wyjątkowych przypadkach, uzgodnionych z biurem, odbiór dziecka może nastąpić w innym terminie.

 

2. Na czym pływa młodzież na rejsie szkoleniowym?

Oferujemy sprzęt o najlepszym standardzie, sprawdź przed wyborem obozu!

Podczas młodzieżowych obozów żeglarskichszkoleniowych pływamy na najbardziej komfortowych jachtach żaglowych dostępnych podczas szkoleń żeglarskich! Jest nimi Fortuna 27 o długości 850 cm. Fortuny 27 zaprojektowane zostały pod kątem 8-osobowej załogi, jednak w trakcie obozów żeglarskich zakwaterowanych zostaje 6 osób, tj. 5+instruktor. Na młodzieżowych rejsach rekreacyjno-doszkoleniowych pływamy na większych jednostkach – w sezonie 2022 są to 10 metrowe jachty Maxus 33 mogące pomieścić na pokładzie 10 osób. Na naszych obozach na tych jachtach kwaterujemy 8 uczestników

Zobacz NASZĄ FLOTĘ

W wyposażeniu podstawowym naszych jachtów na rejsach młodzieżowych znajduje się pełen kambuz (sztućce, garnki, kuchenki gazowe itp.), środki ratunkowe dla wszystkich członków załogi. Przed wyborem obozu warto sprawdzić na jakich jachtach  organizowany jest rejs szkoleniowy, a więc na czym młodzież de facto będzie żeglować i zarazem mieszkać. Szkoła Żeglarstwa Gertis korzysta w głównej mierze z własnej floty sprzętowej i zaprzyjaźnionych, sprawdzonych armatorów. Nie ma miejsca na przypadki 🙂

3. Czy dziecko może zabrać na rejs młodzieżowy telefon komórkowy i inny sprzęt elektroniczny?

Dziecko może mieć telefon komórkowy lub tablet, jednakże należy je uprzedzić przed rejsem, że nie będzie mogło ono korzystać z urządzenia w każdej chwili. Program szkolenia młodzieżowego kursu żeglarskiego i atrakcji dodatkowych jest na tyle napięty, że dzieci nie będą miały na to czasu. Ponadto zależy nam, aby dzieci aktywnie korzystały z zajęć i żebyśmy mogli zrobić jak najwięcej! Dlatego też telefon podczas zajęć na wodzie zostaje pod pokładem i można będzie z niego korzystać tylko w wyznaczonych przerwach. Dziecko może skorzystać z telefonu opiekuna, a rodzic dostanie numer do naszego kierownika jako numer awaryjny.

4. Jak duże kieszonkowe dać dziecku na obóz? Czy wychowawca może przechowywać pieniądze?

Kieszonkowe na obóz nie musi być duże. Na naszym rejsie szkoleniowym młodzież otrzymuje pełne wyżywienie – śniadanie, drugie śniadanie, podwieczorek, obiado-kolacja, co zdecydowanie  ogranicza wydatki. Opłaty za bilety wstępu także są w cenie obozu. Tak więc wydatki na miejscu ograniczają się do zachcianek, takich jak lody i pamiątki oraz do opłat za sanitariaty (ok. 10-15 zł prysznic, czasem 1-2 zł toaleta – w czasie rejsu to maksymalnie 150-180 zł licząc prysznic codziennie – w niektórych portach są to opłaty obligartoryjne, zbierane od wszystkich uczestników po przypłynięciu do portu). Niemniej jednak część z odwiedzanych przez nas portów sanitariaty w cenie postoju. Kieszonkowe dziecka może przechowywać opiekun w depozycie. Wówczas mają Państwo pewność, że nad wydatkami czuwa dorosła osoba.

Ponadto na Młodzieżowych Obozach Szkoleniowych należy pamiętać o opłacie egzaminacyjnej, która przyjmowana jest w dniu egzaminu przez Komisję Egzaminacyjną. Koszt egzaminu dla osoby uczącej się do 26 roku życia to 125 zł. Istnieje możliwość wniesienie opłaty egzaminacyjnej przelewem (na dzień przed egzaminem). Opłata za egzamin naliczana jest za każdy egzamin: Żeglarza Jachtowego, a osobno (jeśli dotyczy) Sternika Motorowodnego.

5. Dlaczego koszty egzaminów nie są wliczone w koszty wyjazdu?

Jest tak ponieważ opłatę za egzamin – zarówno na stopnie żeglarskie jak i motorowodne – pobiera bezpośrednio Komisja Egzaminacyjna. Ponadto uczestnicy sami mogą podjąć decyzję o przystąpieniu do egzaminu. Mogą z niego zrezygnować jeśli nie czują się na siłach.

6. Czy istnieje możliwość wystawienia faktury za wyjazd?

Tak, oczywiście jest taka możliwość. Należy umieścić informację o fakturze w pole “Uwagi” przy rezerwacji i podać dane do faktury. Jeśli chcesz by faktura została wystawiona na działalność gospodarczą musisz poinformować nas o tym fakcie przed wykonaniem wpłaty!
W tytule faktury znajduje się zapis: “Młodzieżowy rejs szkoleniowy na patent żeglarza jachtowego”. Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych danych na fakturze prosimy o informację i kontakt.
Do każdej wpłaty wystawiany jest paragon fiskalny (do zaliczki, do wpłaty końcowej). Faktura na osobę prywatną może być wystawiona maksymalnie do 3 miesięcy od dokonania wpłaty. Po przekroczeniu tego terminu faktury nie będą wystawiane.

7. Czy obóz żeglarski dziecka może być dofinansowany z zakładu pracy?

Każdy zakład pracy ma jednak swoje wytyczne dotyczące dofinansowania udziału dzieci pracowników w obozach. Najlepiej jeszcze przed zapisaniem dziecka na obóz dowiedzieć  się jakich dokumentów wymagać będzie zakład pracy (jeśli będzie to faktura to jakie dane powinny się na niej znaleźć), a w razie wątpliwości skontaktować się z nami mailowo.

8. Czy wszystkie obozy zgłaszane są do kuratorium?

Tak, wszystkie obozy są zgłoszone do kuratorium. Jeśli potrzebują Państwo zaświadczenia zgłoszenia obozu, prosimy skontaktować się z naszym biurem.

9. Czemu nie otrzymałem karty obozowej i/lub innych dokumentów?

Dokumenty z pewnością zostały wysłane na adres e-mail podany podczas rejestracji w formie linków do pobrania. Mogło się zdarzyć, że wiadomość została błędnie zakwalifikowana jako spam. Komplet dokumentów można pobrać również z naszej strony na której znajduje się opis obozu (rejsy szkoleniowe: https://www.obozy-zeglarskie.pl/mlodziezowe-rejsy-szkoleniowe/, rejsy rekreacyjno-doszkoleniowe https://www.obozy-zeglarskie.pl/mlodziezowy-rejs-rekreacyjny/ )

10. Czy na jachtach są toalety i prysznice?

Nie ma. Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach na trasie rejsu. W razie nagłej potrzeby jacht dobija do najbliższego brzegu.

11. Jak wygląda trasa rejsu młodzieżowego?

Trasę rejsów młodzieżowym ustalają nam przeważnie warunki atmosferyczne. Nie posiadamy konkretnej trasy, jednak odwiedzamy najciekawsze porty i miejsca na Mazurach. Przez dwa tygodnie płyniemy przez całą północną część Mazur (jeziora Mamry, Dargin, Święcajty, Niegocin, Tajty, Boczne, Dobskie, Kisajno, Łabap) oraz jeżeli pozwala na to pogoda zwiedzamy południową część Mazur aż to jeziora Bełdany. Są to przede wszystkim miejscowości takie jak Giżycko, Wilkasy, Sztynort, Węgorzewo, Rydzewo i wiele innych. Będziemy wszędzie tam, gdzie warto popłynąć! Aby zobaczyć przykładowe porty, które odwiedzamy podczas rejsów wejdź na stronę: “Ulubione porty na Mazurach“. Ponadto na rejsach rekreacyjnych pokonujemy również kanały mazurskie by dotrzeć na południowe jeziora.

12. Czy podczas rejsu cały czas jesteśmy na wodzie?

Nie – wypływamy po śniadaniu i na wieczór dobijamy do brzegu na nocleg. Często również zatrzymujemy się w ciągu dnia, aby zobaczyć coś ciekawego, wykąpać się w jeziorze, przygotować obiad itp. Harmonogram dnia i godziny wypłynięcia silnie uzależnione są od pogody, trasy do pokonania i etapu szkolenia.

13. Czy wszystkie jachty pływają razem?

Nasze młodzieżowe rejsy szkoleniowe i doszkoleniowe to flota kilku jachtów. Flota pływa jako jedna, ma taką samą trasę, jednego kierownika i zatrzymuje się w tych samych portach na noc. Podczas zajęć praktycznych pływają de facto koło siebie, czyli w zasięgu wzroku – wynika to z zapewniania sobie nawzajem wsparcia i bezpieczeństwa

14. Czy w obozach i rejsach uczestniczą również dziewczęta?

Oczywiście, że tak! Często zdarza się, że jest ich więcej niż chłopców.

15. Czy załogi podzielone są według płci?

Nie, załogi są koedukacyjne, ale dzielone w taki sposób by wszyscy czuli się komfortowo.

16. Czy jeśli pojadę z kolegą/koleżanką albo bratem/siostrą, to będziemy razem na jachcie?

Tak, jeśli nasze biuro otrzyma informację o takiej chęci na etapie zgłoszenia (pole Uwagi) lub z wyprzedzeniem. W wyjątkowych wypadkach, jeśli np. jedzie razem zbyt liczna grupa, musimy ją rozdzielić. Zawsze jednak staramy się podzielić uczestników tak, jak sami sobie tego zażyczą. Załogi dzielimy wg stopnia znajomości, wieku i płci.

17. Co jemy w czasie młodzieżowego obozu żeglarskiego?

Warunki na jachtach ograniczają możliwości kulinarne. Jednak staramy się aby nasze potrawy były dostosowane do każdego, a przede wszystkim zawierały odpowiednie składniki odżywcze. Są to głównie wszelkiego rodzaju makarony (spaghetti, carbonara), ryże (po chińsku, curry) oraz kasze (z gulaszem, z klopsikami) i temu podobne potrawy. Staramy się urozmaicać jedzenie grillami, ogniskami oraz wszelkimi innymi dodatkami. Nasze wyżywienie uznawane jest za najlepsze na wszystkich obozach na Mazurach! Jeśli chcesz poczytać więcej, wejdź na stronę: “Wyżywienie na rejsach żeglarskich

18. Jak i kiedy jemy na rejsie żeglarskim dla młodzieży?

Na młodzieżowych rejsach szkoleniowych zapewniamy całodzienne wyżywienie. W tym wypadku załoga otrzymuje zaopatrzenie dla swojego jachtu. Są to śniadania, prowiant podczas żeglugi oraz obiadokolacje. Od załogi zależy kiedy będziecie jeść, jednak przyjęło się, że posiłki spożywamy wspólnie z całym obozem. Jeśli chcesz poczytać więcej, wejdź na stronę: “Wyżywienie na rejsach żeglarskich“.

19. Mam dietę specjalną – czy mogę pojechać na obóz?

Przyjmujemy uczestników będących na różnych dietach. Jednakże prosimy o wcześniejszy kontakt z naszym biurem w celu uzyskania informacji czy dana dieta nie jest wykluczającą. Niezbędnym jest by dziecko potrafiło samodzielnie określić co może jeść i było w stanie zaproponować zamienniki produktów konieczne w danej diecie.
Wszyscy uczestnicy naszego kursu to jedna wielka rodzina, układamy dla nich zatem identyczne menu bez możliwości zmiany wariantów wyżywienia. Jeśli uczestnik nie je niektórych produktów, to musi liczyć się z tym, że będzie musiał się zaangażować przy przygotowywaniu każdego posiłku, tak aby przypilnować porcji zgodnej z dietą.

20. Gdzie śpimy na rejsie szkoleniowym?

Jak na żeglarzy przystało śpimy na swoich jachtach. Nasz sprzęt jest na tyle komfortowy, że nie ma problemu z wygodnym spaniem i mieszkaniem. Klimat żeglarski sprzyja integracji i nawiązywaniu nowych kontaktów zatem po kilku dniach stwierdzicie, że na jachtach powinno się znajdować co najmniej 10 osób :D. Trzeba jednak przyznać, że pierwsza noc potrafi być zaskakująca. “Jak oni się tu mieszczą?!”. Da się!

21. Jestem pełnoletni. Czy muszę wypełniać kartę kwalifikacyjną?

Jeśli jesteś pełnoletni to zapraszamy na szkolenia dla pełnoletnich.

Jeśli jednak chcesz uczestniczyć w młodzieżowym rejsie szkoleniowym (do 19 roku życia) to karta kwalifikacyjna musi być wypełniona. Jest to dokument niezbędny do uczestnictwa w obozie. Kartę w całości może wypełnić rodzic. Ważne, aby zaznaczyć informacje na temat wszystkich chorób, uczuleń i przyjmowanych leków, gdyż to pozwoli na najlepszą opiekę w trakcie obozu.

22. Czy dzieci mają zapewnioną opiekę także podczas podróży?

Nie. Szkoła Żeglarstwa GERTIS nie zapewnia transportu i tym samym opieki podczas podróży.

23. Czy rodzic musi osobiście odprowadzić dziecko na pierwszą zbiórkę i odebrać je po powrocie?

PRZYJAZD
Obóz szkoleniowy rozpoczyna się z przyjęciem dziecka przez naszych opiekunów. Do Państwa należy decyzja, czy dziecko samo dotrze na obóz, czy zostanie odprowadzone na zbiórkę przez osobę dorosłą. W przypadku dojazdu samodzielnego nasza kadra odbiera uczestnika z dworca w Giżycku. Dziecko powinno mieć przy sobie wypełnioną kartę kwalifikacyjną uczestnika obozu (chyba, że została dostarczona do biura wcześniej np. listownie) oraz zgodę rodziców na uprawianie żeglarstwa. Informacje szczegółowe dotyczące dnia rozpoczęcia otrzymują Państwo od nas mailownie w tygodniu poprzedzającym obóz.

WYJAZD
Odebrać dziecko po powrocie mogą wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, rodzic powinien powiadomić odpowiednio wcześniej biuro oraz kierownika obozu, przesyłając podpisaną zgodę na odbiór dziecka przez inną osobę (ze wskazaniem jej imienia, nazwiska i numeru dowodu tożsamości)lub zgodę na samodzielny powrót dziecka (w oryginale).  W przypadku samodzielnego powrotu komunikacją publiczną nasza kadra odprowadzi uczestnika na autobus/pociąg z dworca w Giżycku.

24. Czy podane na stronie internetowej godziny i miejsca zbiórek mogą ulec zmianie?

Nie. Są to stałe godziny i stałe miejsce – port Sztynort.
Przyjazd uczestników jest możliwy w sobotę pierwszego dnia rejsu od godziny 17.00 do godziny 18.00. Przed rozpoczęciem obozu rodzice otrzymują dokładne dane kontaktowe do opiekuna grupy przyjmującego dzieci na obóz.
Wyjazd uczestników jest możliwy w dniu zakończenia obozu od godziny 11.00 do godziny 19.00.
W wyjątkowych przypadkach, uzgodnionych z biurem, odbiór dziecka może nastąpić w innym terminie lub miejscu (np konieczność wcześniejszego wyjazdu z obozy).
Jeśli doszłoby do spóźnienia ze strony opiekunów prosimy o kontakt!

25. Czy dziecko może przyjechać na obóz samo, bez koleżanki lub kolegi?

Zdecydowanie tak. Większość uczestników obozów to właśnie osoby, które przyjechały same. Zdarzają się naturalnie grupy 2-3 osób ale jest to raczej sporadyczne. Nie martw się zatem jeśli chcesz przyjechać bez osoby towarzyszącej. Przyjaciół poznasz na obozie – czasem na krótko, a czasem na długie lata 🙂 Obozy żeglarskie sprzyjają integracji!

26. Czy muszę umieć pływać?
Nie wymagamy kart pływackich itp.! Umiejętność pływania nie jest także już wymagana, aby uczestniczyć w kursie i podejść do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego. Trzeba jednak pamiętać, że osoby nie potrafiące pływać będą proszone o żeglugę w kamizelkach ratunkowych lub asekuracyjnych. Na samym początku każdego rejsu będziemy organizować test pływacki, aby sprawdzić realne umiejętności młodzieży. Przystępując do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego musimy złożyć odpowiednie oświadczenie, jednak nie wpływa ono na możliwość uczestnictwa w egzaminie. Przeczytaj więcej na ten temat.

27. Jak dojechać na obóz?
Startujemy i kończymy w porcie jachtowym w Sztynorcie. Dojazd nie jest skomplikowany, port znajduje się 25 km ok od Giżycka Na terenie portu można zostawić samochód na płatnym parkingu.

28. O której kończymy obóz?
Ostatni dzień turnusu przypada na sobotę o godzinie 11.00. Młodzież można odebrać od godziny 11.00 do godziny 19.00. W wyjątkowych przypadkach, uzgodnionych z biurem, w razie potrzeby odbiór dziecka może nastąpić w innym terminie.

29. Jak wygląda szkolenie?
Przez lata szkolenia wypracowaliśmy swoje schematy, które stale dopracowujemy. Kładziemy nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne, rezygnujemy z niektórej – zbędnej wiedzy teoretycznej na korzyść zdobywania praktyki żeglarskiej. Szkolenie na stopień żeglarza jachtowego nie jest trudne, jednak patent to nie wszystko. Po naszym szkoleniu będziecie w stanie samodzielnie dowodzić jachtem, a przede wszystkim nabędziecie wiedzę jak poszerzać swoje umiejętności żeglarskie! Poznacie podstawy budowy jachtu, przewidywania pogody i bezpieczeństwa na wodzie. Nie jest to jednak rzecz, która przyjdzie sama. Trzeba w to włożyć bardzo dużo pracy, aby efekty były zadowalające.

30. Jak wygląda egzamin na żeglarza jachtowego?
Jako jedni z nielicznych na Mazurach posiadamy upoważnienie Ministerstwa Sportu i Turystyki do samodzielnego egzaminowania na stopnie żeglarskie i motorowodne. Należy jednak pamiętać, że egzaminatorem nie jest nigdy osoba, która prowadziła szkolenie.

Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, przy czym obie części trzeba zaliczyć dla pozytywnego wyniku. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się zaświadczenie o zdaniu egzaminu na patent żeglarski lub motorowodny. Koszt patentu i egzaminu nie jest wliczony w cenę obozu. Dla osób chcących więcej informacji na temat egzaminów żeglarskich i motorowodnych zapraszamy tutaj.

31. A co z ubezpieczeniem?
Każdy z uczestników ubezpieczony jest od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, dodatkowo ubezpieczone są jachty (ubezpieczenie załogi, rzeczy osobistych, silników). Posiadamy również Ubezpieczenie OC Organizatora Turystyki oraz odpowiedni wpis w Rejestrze Organizatorów i Pośredników Turystycznych. Większość portów w których przebywamy także posiada swoje ubezpieczenie, również na samochody pozostawione na parkingu przed obozem.

32. Najlepszy podręcznik do szkolenia na stopień żeglarza jachtowego??
Na młodzieżowych rejsach szkoleniowych każdy uczestnik otrzymuje od nas książkę do nauki żeglarstwa oraz dostęp do materiałów na platformie szkoleniowej.
Podczas szkolenia sugerujemy także wykorzystanie notatek oraz wiedzy zdobytej na wykładach teoretycznych.
Nie ma “najlepszego” podręcznika do szkolenia żeglarskiego. W miarę uniwersalną pozycją okazuje się “Żeglarz Jachtowy” wydawnictwa Almapress, “Atlas Żeglarski” aut. Michała Klawińskiego lub “Żeglarz Jachtowy” aut. B. Czarcińskiego i P. Lewandowskiego. Tą ostatnią pozycję uczestnicy otrzymują na kursie. Wszystkie pozycje można nabyć samodzielnie (Internet, księgarnie – np. Empik).

33. Czy można u zapłacić bonem turystycznym?
Tak, za obozu młodzieżowe przyjmujemy płatności bonem turystycznym. Należy podać jego kod w polu uwagi w czasie rezerwacji lub poinformować nas o chęci zapłaty bonem mailowo. Nasz pracownik skontaktuje się z Państwem w celu finalizacji płatności bonem. Bony zrealizować można do końca marca 2022 r. Więcej o płatnościach bonem tutaj.

34. Czy uczestnicy w czasie obozu mają możliwość uczestnictwa we mszy?
W czasie naszych rejsów trasy zawsze uzależnione są od warunków pogodowych i nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsca gdzie odbywa się msza święta. W takich sytuacjach osoby, które chcą uczestniczyć we mszy mają możliwość dołączenia do niej poprzez transmisje internetowe, telewizyjne lub radiowe.

35. Czy jest możliwość odwiedzin dzieci na obozie?
Odwiedziny rodziców na obozach młodzieżowych zależne są od obowiązujących przepisów. W chwili obecnej w związku z epidemią COVID19 wizyty rodziców u uczestników nie są możliwe. W sytuacji gdy konieczne jest przekazanie dziecku przesyłki jest to możliwe za pośrednictwem naszego biura (prosimy o kontakt z kierownikiem danego obozu).

36. Czy mam wiedzieć coś jeszcze?Już chyba więcej opisać się nie da. Z resztą kto by to czytał? :D. Jeżeli jesteś w tym miejscu, to znaczy, że jedyną opcją jest sprawdzić to wszystko na własnej skórze. Jeszcze nie mieliśmy niezadowolonych klientów, nie ma się zatem o co martwić. Obozy żeglarskie to zawsze wspaniałe doświadczenie. A ile imprez przy okazji? 😉 A jeżeli interesuje Cię coś jeszcze, zapraszamy do działu kontakt.

Linki:
>>> Co zabrać na obóz żeglarski?
>>> Jak wybrać obóz młodzieżowy?
>>> Wybrać obóz młodzieżowy ze szkoleniem czy rekreacyjno-doszkoleniowy?