Na czym pływamy?

Oferujemy sprzęt o najlepszym standardzie, sprawdź przed wyborem obozu!

Podczas szkoleń 14-dniowych pływamy na najnowszych i najbardziej komfortowych jachtach żaglowych dostępnych podczas szkoleń żeglarskich! Jest to Maxus 28, 8,5 metrowa konstrukcja stoczni Northman z Węgorzewa. “Jacht na miarę Mazur” jest idealnym połączeniem ergonomii wewnątrz z zachowaniem sportowej linii i znakomitych właściwości nautycznych. Zdobywca wielu nagród, a także zwycięzca wielu regat uznawany jest za najszybszy jacht turystyczny na Mazurach.

W trakcie intensywnych 7-dniowych kursów żeglarskich korzystamy z nowych jachtów Maxus 24 EVO prosto ze stoczni Northman. Doskonała nautyka, wygoda i komfort “mieszkaniowy” oraz sportowa linia to cechy charakterystyczne tej jednostki. Jachty żaglowe Maxus 24 EVO przewidziane są na 8 osób, my jednak kwaterujemy maksymalnie 4 uczestników rejsu (3 + instruktor). Co więcej, te jachty są zdobywcami licznych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Jacht Roku 2017 miesięcznika Żagle! Są to niewątpliwie najlepsze jednostki oferowane na kursach żeglarskich w Polsce.

Nasza flota

W wyposażeniu podstawowym naszych jachtów znajdziesz pełen kambuz (sztućce, garnki, kuchenki gazowe itp.), środki ratunkowe dla wszystkich członków załogi. Przed wyborem obozu warto sprawdzić na czym będziecie żeglować i zarazem mieszkać. Gertis korzysta w głównej mierze z własnej floty sprzętowej i zaprzyjaźnionych, sprawdzonych armatorów. Na obozach dwutygodniowych żeglujemy na jachtach Maxus 28 (dla 5 uczestników, 3 koje dwuosobowe), na szkoleniach tygodniowych na jachtach Maxys 24 Evo (dla 3 uczestników, 3 koje dwuosobowe). Nie ma czasu na przypadki 🙂

Chcesz przyjechać sama/sam?
Większość uczestników obozów to single. Zdarzają się naturalnie grupy 2-3 osób ale jest to raczej sporadyczne. Nie martw się zatem jeśli chcesz przyjechać bez osoby towarzyszącej. Takiego osobnika można poznać na obozie, czasem na krótko.. a czasem na długie lata :). Obozy żeglarskie sprzyjają integracji!

Co jemy?
Warunki na jachtach ograniczają możliwości kulinarne. Jednak staramy się aby nasze potrawy były dostosowane do każdego, a przede wszystkim zawierały odpowiednie składniki odżywcze. Są to głównie wszelkiego rodzaju dania jednogarnkowe: makarony (spaghetti, carbonara), ryże (po chińsku, curry) oraz kasze (z gulaszem, z warzywami) i temu podobne potrawy. Staramy się urozmaicać jedzenie grillami, ogniskami oraz wszelkimi innymi dodatkami. Nasze wyżywienie uznawane jest za najlepsze na wszystkich obozach na Mazurach! Jeśli chcesz poczytać więcej, wejdź na stronę: “Wyżywienie na rejsach żeglarskich“.

Jak i kiedy jemy?
W zależności od rodzaju rejsu zapewniamy całodzienne wyżywienie lub nie. W wypadku obozów dwutygodniowych z wyżywieniem załoga otrzymuje zaopatrzenie dla swojego jachtu. Są to śniadania, prowiant podczas żeglugi oraz obiadokolacje. Od Was zależy kiedy będziecie jeść, jednak przyjęło się, że posiłki spożywamy wspólnie z całym obozem. Zwykle jest to system śniadanie, mały lunch na wodzie i obiadokolacja.
Rejsy bez wyżywienia korzystają zwykle z opcji mieszanej – śniadania przygotowują na jachtach, a po pływaniu korzystają z tawern i restauracji. W pobliżu większości przystani znajdziecie dobrze wyposażone sklepy spożywcze. Jeśli chcesz poczytać więcej, wejdź na stronę: “Wyżywienie na rejsach żeglarskich“.

A co jeżeli nie jem mięsa?
Pytanie ad. szkoleń dwutygodniowych z wyżywieniem – wszyscy uczestnicy naszego kursu to jedna wielka rodzina, układamy dla nich zatem identyczne menu bez możliwości zmiany wariantów wyżywienia. Jeśli nie jesz niektórych produktów to musisz liczyć się z przygotowywaniem sobie posiłków oddzielnie, naturalnie z możliwością korzystania kuchenki i pozostałego wyposażenia kambuzowego. Dieta roślinna ma coraz więcej zwolenników, stąd też staramy się aby nikt nie umarł z głodu w trakcie rejsu 😉 Bez problemu nasze standardowe menu obiadowe można zmodyfikować do wersji jarskiej czy wege!

Czy muszę umieć pływać?
Nie wymagamy kart pływackich itp.! Wszyscy uczestnicy naszych obozów żeglarskich są osobami pełnoletnimi i wychodzimy z założenia, że potrafią za siebie odpowiadać. Stąd też umiejętność pływania wpław nie jest wymagana. Trzeba jednak pamiętać, że osoby nie potrafiące pływać będą proszone o żeglugę w kamizelkach ratunkowych. Polecamy by osoby nie potrafiące pływać przywiozły swoją kamizelkę pneumatyczną lub asekuracyjną – są one wygodne i zapewniają komfort żeglugi.  Przystępując do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego musimy złożyć odpowiednie oświadczenie, jednak nie wpływa ono na możliwość uczestnictwa w egzaminie. Przeczytaj więcej – tutaj

Jak dojechać na obóz?
Startujemy i kończymy w nowoczesnym porcie jachtowym Ekomarina Giżycko. Dojazd banalnie prosty i możliwy wszelkimi formami komunikacji. Stacjonujemy 500 metrów od Dworca PKP oraz PKS. Na terenie portu można zostawić samochód w cenie 220 zł za tydzień. Miasto Giżycko w dużej mierze objęte jest strefą płatnego parkowania.

O której kończymy obóz?
Ostatni dzień turnusu przypada na sobotę, jest to zarazem dzień egzaminu na stopień żeglarza jachtowego. Egzamin zaczyna się zazwyczaj ok. godziny 10 rano jednak czas jego trwania uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Zazwyczaj udaje nam się wszystko zakończyć ok. 15.00-16.00. Były jednak sytuacje gdy kończyliśmy późnym wieczorem, wtedy oferujemy uczestnikom możliwość przenocowania na jachcie z soboty na niedziele.

Gdzie będziemy żeglować?
Trasę rejsów ustalają nam przeważnie warunki atmosferyczne. Nie posiadamy konkretnej trasy, jednak odwiedzamy najciekawsze porty i miejsca na Mazurach. Przez dwa tygodnie płyniemy przez całą północną część Mazur (jeziora Mamry, Dargin, Święcajty, Niegocin, Tajty, Boczne, Dobskie, Kisajno, Łabap) oraz jeżeli pozwala na to pogoda zwiedzamy południową część Mazur aż to jeziora Bełdany. Są to przede wszystkim miejscowości takie jak Giżycko, Wilkasy, Sztynort, Węgorzewo, Rydzewo i wiele innych. Będziemy wszędzie tam, gdzie warto popłynąć! Aby zobaczyć przykładowe porty, które odwiedzamy podczas rejsów wejdź na stronę: “Ulubione porty na Mazurach“.

Gdzie śpimy?
Jak na żeglarzy przystało śpimy na swoich jachtach. Nasz sprzęt jest na tyle komfortowy, że nie ma problemu z wygodnym spaniem i mieszkaniem. Jachty nie mają “domowych łazienek” – z sanitariatów korzystamy w portach. Klimat żeglarski sprzyja integracji i nawiązywaniu nowych kontaktów zatem po kilku dniach stwierdzicie, że na jachtach powinno się znajdować co najmniej 10 osób :D. Trzeba jednak przyznać, że pierwsza noc potrafi być zaskakująca. “Jak oni się tu mieszczą?!”. Da się!

Gdzie się myjemy?
W większości portów, które odwiedzamy jest toaleta, prysznic i ciepła woda. Usługi te są przeważnie płatne, są to opłaty w granicach: prysznic: od 5 do 12 zł, toaleta: 1-2 zł, umywalka: 2 zł. Czasami udaje nam się wynegocjować zniżki grupowe. W niektórych portach funkcjonuje obligatoryjna płatność za każdą z osób, wtedy zazwyczaj sanitariaty są w cenie.  Zdarza się, że nocujemy w miejscach odludnych, żeby poznać prawdziwe uroki Mazur, wtedy kąpiemy się tak jak prawdziwi żeglarze, czyli w jeziorze :). Nie zapomnijcie jednak zabrać ze sobą w tym celu zwykłego mydła, zamiast super-pachnących-pieniących się detergentów. Rybki nie lubią pływać w szamponie…

Co robimy wieczorami?
Wieczorami robimy to co “niedźwiadki lubią najbardziej” :). Przeważnie bawimy się i integrujemy z innymi obozowiczami. Form integracji jest wiele, organizujemy wspólne ogniska, śpiewamy szanty do białego rana, odwiedzamy jakieś fajne miejsca. Przy okazji odwiedzamy najważniejsze imprezy w sezonie (Rockowisko w Węgorzewie, Szanty w Giżycku, premiery filmowe itp.). Generalnie skupiamy się na dobrej zabawie :]. Wszyscy uczestnicy naszych obozów to osoby pełnoletnie, więc możemy sobie pozwolić na wiele ALE z umiarem i rozsądkiem. Kluczowa jest kultura osobista i umiejętność współżycia w naszej społeczności. Ludzie nas lubią, lubią nas właściciele portów, bosmani, mieszkańcy okolic. Nie zamierzamy tego zmieniać przesadzoną imprezą.

Jak wygląda szkolenie?
Przez lata szkolenia wypracowaliśmy swoje schematy, które stale dopracowujemy. Kładziemy nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne, rezygnujemy z niektórej – zbędnej wiedzy teoretycznej na korzyść zdobywania praktyki żeglarskiej. Szkolenie na stopień żeglarza jachtowego nie jest trudne, jednak patent to nie wszystko. Po naszym szkoleniu będziecie w stanie samodzielnie dowodzić jachtem, a przede wszystkim nabędziecie wiedzę jak poszerzać swoje umiejętności żeglarskie! Poznacie podstawy budowy jachtu, przewidywania pogody i bezpieczeństwa na wodzie. Nie jest to jednak rzecz, która przyjdzie sama. Trzeba w to włożyć bardzo dużo pracy, aby efekty były zadowalające.

Jak wygląda egzamin?
Jako jedni z nielicznych na Mazurach posiadamy upoważnienie Ministerstwa Sportu i Turystyki do samodzielnego egzaminowania na stopnie żeglarskie i motorowodne. Należy jednak pamiętać, że egzaminatorem nie jest nigdy osoba, która prowadziła szkolenie.

Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, przy czym obie części trzeba zaliczyć dla pozytywnego wyniku. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się zaświadczenie o zdaniu egzaminu na patent żeglarski lub motorowodny. Koszt patentu i egzaminu nie jest wliczony w cenę obozu.

Dla osób chcących więcej informacji na temat egzaminów żeglarskich i motorowodnych zapraszamy tutaj.

O której godzinie przyjechać na obóz?
Uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski, więc będą w porcie o różnych godzinach. Ustalamy zatem pierwszą zbiórkę na okolice godziny 19.00.

A co z ubezpieczeniem?
Każdy z uczestników ubezpieczony jest od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, dodatkowo ubezpieczone są jachty (ubezpieczenie załogi, rzeczy osobistych, silników). Posiadamy również Ubezpieczenie OC Organizatora Turystyki oraz odpowiedni wpis w Rejestrze Organizatorów i Pośredników Turystycznych.

Gdzie naładuje swój telefon lub inne urządzenie?
Tak jak czasem bywa problem z toaletą, tak nie ma go z ładowaniem telefonów :). W każdym porcie, sklepie, a nawet w niektórych dzikich portach jest opcja ładowania telefonu za symboliczne 1zł lub za darmo. Wszystkie nasze jachty posiadają gniazdo zapalniczki 12v, jednak tą formę ładowania wykorzystujemy wyłącznie awaryjnie. W większości portów podpięci jesteśmy do instalacji 230v, więc można doładować swoje telefony “do bólu”! Wszystkim, którzy potrzebują stałego podpięcia do sieci, proponujemy nabycie power-banków (najlepiej w wersji solarnej).

Kto pływa ze Szkołą Żeglarstwa GERTIS?
Uczestnikami naszych imprez są osoby lubiące aktywnie spędzać czas i dobrze się bawić. Nie wprowadzamy musztry ale nie tolerujemy niekulturalnego zachowania! Stąd też posiadamy liczną grupę osób odwiedzających nas co roku. Stawiamy na dobrą zabawę w fajnym towarzystwie. Większość instruktorów wykonuje swoją prace dlatego, że jest to ich hobby! Średnia wieku wynosi 30 lat, jednak trafiają nam się osoby od 18 do 60 roku życia.

Jak zapłacić za obóz?
Wszelkie informacje na temat płatności tutaj: Płatności za obozy żeglarskie

Najlepszy podręcznik do szkolenia na stopień żeglarza jachtowego??
Podczas szkolenia sugerujemy przede wszystkim wykorzystanie notatek oraz wiedzy zdobytej na wykładach teoretycznych. Przydatne okazuje się jednak posiadanie książki. Nie ma _najlepszego_ podręcznika do szkolenia żeglarskiego. W miarę uniwersalną pozycją okazuje się “Żeglarz Jachtowy” wydawnictwa Almapress lub “Atlas Żeglarski” aut. Michała Klawińskiego. Obie pozycje można nabyć samodzielnie (Internet, księgarnie – np. Empik) lub na obozie.

Czy obóz może być refundowany przez zakład pracy?
Tak, posiadamy wszelkie uprawnienia aby świadczyć usługi wypoczynkowe. Co roku zakłady pracy refundują ok. 20 obozów w których uczestniczyli nasi kursanci. Dowiedz się w swojej firmie lub jeżeli masz poniżej 25 lat w firmie rodziców, może Tobie też przysługuje refundacja!

Jak mogę otrzymać Fakturę VAT?
Aby otrzymać fakturę VAT  zgłoś ten fakt w formularzu rezerwacyjnym w polu ‘Uwagi’ i podaj dane do faktury lub wyślij do nas maila (brozka[at]gertis.pl). Jeśli chcesz by faktura została wystawiona na działalność gospodarczą musisz poinformować nas o tym fakcie przed wykonaniem wpłaty!

A co z uczuleniem na jad os, pszczół i szerszeni?
Osobom o których mogą wystąpić objawy wstrząsu anafilaktycznego lekarz rodzinny powinien przepisać profilaktycznie preparat z adrenaliną. Występuje on w ampułkostrzykawkach umożliwiających bezpośrednie użycie, nawet samodzielnie. Instruktarz obsługi i metody wkłucia również przeprowadza lekarz. Warto zaopatrzyć się w tej typu aparat przed rejsem, nikt nie zadba o Was samych tak jak Wy!

Czy mam wiedzieć coś jeszcze? Już chyba więcej opisać się nie da. Z resztą kto by to czytał? :D. Jeżeli jesteś w tym miejscu, to znaczy, że jedyną opcją jest sprawdzić to wszystko na własnej skórze. Jeszcze nie mieliśmy niezadowolonych klientów, nie ma się zatem o co martwić. Obozy żeglarskie to zawsze wspaniałe doświadczenie. A ile imprez przy okazji? 😉 A jeżeli interesuje Cię coś jeszcze, zapraszamy do działu kontakt.

Linki:
>>> Co zabrać na obóz żeglarski?
>>> Rezerwacja miejsc