Strona główna » Bezpieczeństwo na Mazurach

Bezpieczeństwo na Mazurach

Autor: Gertis

Bać się czy śmiać się?
Żeglarstwo to niesamowita forma spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim zabawy. Jednak, żeby korzystać z uroków tego hobby trzeba przede wszystkim zapewnić sobie oraz naszej załodze bezpieczeństwo na Mazurach. Zdając się na nasze wieloletnie doświadczenie stworzyliśmy ten krótki poradnik.

Sprawne i bezpieczne jachty:

Sprawne działanie jachtu to podstawa bezpiecznej żeglugi. Mimo iż obecne prawo zezwala na szerokie ustępstwa w kwestii przeglądów jachtów, to wszystkie nasze jachty są zarejestrowane, posiadają regularne badania techniczne oraz ubezpieczenia OC i NNW.  Sugerujemy aby każdy planujący swój rejs zadbał o spełnienie tych warunków bezpieczeństwa na jachcie. Dodatkowo, bardzo ważną cechą wpływającą na bezpieczeństwo na jachtach jest ich konstrukcja oraz rozłożenie balastu. Należy pamiętać, że im wyższa burta, a balast mniejszy, tym ryzyko wywrotki rośnie. Stąd też nie wykorzystujemy do swoich szkoleń niektórych jachtów, np. typu Mak 707. Są to jachty skrajnie niebezpieczne podczas ciężkich warunków atmosferycznych, a w szczególności podczas nawałnicy. Bezpieczeństwo na Mazurach

 

Przewidywanie pogody

Chmura

Podczas szkolenia kładziemy bardzo duży nacisk na meteorologię. Jak największej wiedzy na ten temat wymagamy zarówno od naszych kursantów jak i kadry. Dobry żeglarz jest w stanie przewidzieć nadchodzącą burzę już dzień wcześniej. Jednak najwyraźniejsze objawy nadchodzącej nawałnicy występują niemal na godzinę przed uderzeniem. To wystarczająco dużo czasu aby schronić się bezpiecznie, będąc w dowolnym miejscu Mazury.

Alkohol na jachcie

Wbrew pozorom to nie nawałnice ani inne „gromy z nieba” powodują większość wypadków na Mazurach. W 2006 roku wydarzyło się 6 śmiertelnych wypadków podczas uprawiania żeglarstwa, z czego wszystkie za sprawą alkoholu. Żaden ze sterników nie był trzeźwy, nie wspominając o załogach.Jacht jest uznawany w świetle prawa jako pojazd o napędzie mechaniczny, powoduje to, że złapani „pod wpływem” podczas uprawiania żeglarstwa poniesiemy takie same konsekwencji jak jadąc samochodem, tj. sąd grodzki i zabranie uprawnień do prowadzenia pojazdów (w tym prawa jazdy).

Jednak największy problem wydarzyć się może podczas jakiegoś wypadku. Sternik, niezależnie od słuszności wydawanych prze siebie decyzji, będąc pod wpływem alkoholu zawsze poniesie odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. Dodatkowo jasne jest, że alkohol obniża sprawność reagowania na bodźce zewnętrzne, a w żeglarstwie to wręcz kluczowe.

Zatem namawiamy do picia wyłącznie piwa karmelkowego i porządnego odespania wieczornej imprezy. Bowiem to właśnie alkohol przysparza większości negatywnych statystyk na Mazurach.Alkohol na jachcie

 

Statystyki

Według badań Instytutu Turystyki Warmię i Mazury co roku odwiedza rzesza 3-4 milionów turystów. Jednak przy całym tym natłoku odwiedzających zdarza się tutaj bardzo mało wypadków. W sezonie zimowym w górach ginie ponad dziesięciokrotnie więcej narciarzy niż wśród osób żeglujących latem na Mazurach. Dlaczego zatem zaobserwować można tak dużą nagonkę telewizyjną na niebezpieczeństwa na Mazurach?

Dzieje się tak pewnie za sprawą braku świadomości na temat podstawowych zjawisk meteorologicznych oraz bezpieczeństwa na wodzie. Media karmione tanimi sensacjami zapominają zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy, tj. poziom wyszkolenia żeglarzy i ich inteligencję. A tego ostatniego nauczyć się nie da. Niestety osobnik pchający się jachtem z całą rodziną w środek nawałnicy niezależnie od wszelkich form bezpieczeństwa i powiadamiania i tak jest kretynem…

Zatem pamiętaj drogi żeglarzu, że wystarczy odrobina wiedzy i logicznego myślenia aby nie mieć nigdy problemów na wodzie. Potwierdzą to najstarsi żeglarze!

Statystyki są nieubłagane i wskazują wyraźnie iż większość wypadków dzieje się w drodze na Mazury. Polskie drogi zabierają życie setkom osób rocznie i to wysłanie na tym etapie dojazdu należy zachować największą ostrożność. Radzimy się zastanowić czy stwierdzenie: „spieszę się aby odpocząć” ma sens.

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej